טיפול בחרדות ודכאון CBT

הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT) התפתח בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20.
טיפול זה מבוסס על שתי גישות פסיכולוגיות: הגישה ההתנהגותית והגישה הקוגניטיבית.
הגישה ההתנהגותית כוללת הבנת ההתנהגויות ותרגול התנהגויות חדשות. לדוגמה: התנהגות פובית חרדתית כוללת הימנעות מהגורם המאיים והטיפול הוא דרך חשיפה הדרגתית לגורם המאיים עד נטרולו.
לעומת זאת, הגישה הקוגניטיבית, מדגישה את התפיסות והנחות היסוד שיש לאדם, שבחלקם יש עיוותי חשיבה, שגורמים להתנהגויות הפוביות, לחרדות, לאובססיות ולמגוון קשיים והפרעות שפוגעים בחיי היום-יום.
לפי גישה זו, יש להבין את הנחות היסוד של האדם, לבחון האם ישנם עיוותים ולתקן את הנחות היסוד למציאותיות – לא פסימיות מדי ולא אופטימיות מדי.
שילוב שתי גישות פסיכולוגיות אלו נותן מענה בטווח קצר.

תהליך טיפול CBT

בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, המטופל קובע את מטרותיו לפי סדרי עדיפות. הטיפול ממוקד מטרה וכל פעם עובדים על מטרה אחרת. כבר בשלבי הטיפול הראשוניים, מתבקש המטופל לסנן את מחשבותיו – כך מגיעים להנחות היסוד שלו ומבחינים בכאלו שיש בהן עיוותי תפיסה. במקביל, המטופל מתבקש לדרג דימויים שמאיימים עליו מן הקל אל הכבד.

איך להתמודד עם פוביה ממעלית בעזרת טיפול CBT

מטופלת סבלה מפוביה ממעלית.
לפי הגישה ההתנהגותית, כדאי לדרג את רמת הפחד ממעלית, מפחד בעוצמה גבוהה מאוד לפחד בעוצמה נמוכה מאוד. המטופלת דירגה את הפחד מהשימוש במעלית כגבוה ביותר (דירוג 100), ואת פעולת העמידה ליד מעלית ולחיצה על הכפתור, כפחד בעוצמה נמוכה (דירוג 30).
הטיפול החל מהפחד בעוצמה הנמוכה ביותר. היא התבקשה לעמוד כל יום על יד המעלית, ללחוץ על הכפתור ולהזמין את המעלית, עד שהפחד מגירוי המעלית נעלם. לאחר מכן המשכנו בהדרגה עד שהגענו לשימוש במעלית.
 
לפי הגישה ההתנהגותית, הדרוג בחשיפה לגירויים מאיימים, מאפשר להפחית את הפחד ולתפקד מול גירויים מאיימים, לעומת הימנעות מהם.
 
לפי הגישה הקוגניטיבית נבדוק את הצורך של אותה מטופלת בשליטה מלאה במצבים שונים בחיים, נברר האם מחשבה זו מציאותית והאם היא גיבשה לעצמה סכמה יותר מציאותית בהתייחסות לגירויים מאיימים שההסתברות להתרחשותם נמוכה יחסית.