טיפול בטראומה SE

Somatic Experience) SE) היא גישה שמטפלת בעיקר בטראומה. לפי גישה זו, הטראומה נכלאת בגוף ועלולה ליצור כאבים פיסיים, בעיות בריאותיות וחרדות. לפי הגישה הטיפולית SE, כאשר אדם פוגש בחוויה טראומתית, הוא מפעיל את אחת משלוש אסטרטגיות ההישרדות: Flight (בריחה), Fight (מאבק), Freeze (קיפאון). כאשר אדם מפעיל אחת מאסטרטגיות אלה מתחילתה ועד סופה, הוא מצליח להתמודד עם הטראומה בצורה מוצלחת. אם הוא לא מצליח לסיים אף אחד מתהליכי ההישרדות בשלמותו- האנרגיה נשארת בגוף ומייצרת סימפטומים פיסיולוגיים ונפשיים. גישת ה-SE מציעה תרגילים שמטרתם לשחרר את האנרגיה הכלואה בגוף וכן מציעה אסטרטגיות לזיהוי סימנים של תגובות לחץ והתמודדות איתם תוך כדי גיוס משאבים פנימיים. הגישה משלבת תרגילים של גוף-נפש במטרה להפוך את הסבל שבטראומה למנוף להחלמה.

דוגמא לטיפול SE

כיצד טיפול SE סייע לאם עובדת לשפר את התייחסותה לבלגן בבית?

בעבודתי טיפלתי באם לשלושה ילדים שעובדת כמנהלת במשרה מלאה. המטופלת התקשתה להתמודד עם תחושות התסכול והכעס שחשה כאשר היא חוזרת מהעבודה בשעה 18:00 והבית מבולגן לגמרי. לטענתה, כאשר היא רואה את הבית במצב כזה, היא כועסת, צועקת ומענישה את ילדיה – וזה לא מוצא חן בעיניה. מטרת הטיפול היתה לסייע לה לשלוט ברגשותיה ולהתייחס באופן ענייני לבעיית הבלגן.
כחלק מהטיפול, השתמשתי גם בשיטת ה-SE, שבאמצעותה המטופלת למדה כיצד לאזן את הסימפטומים שהיא חשה עוד לפני פתיחת דלת הבית. כך הגיעה יותר נינוחה והצליחה לתת מענה ענייני ולא כעסני לבלגן בבית.