טיפול בטראומה NLP – הרפיה בדמיון מודרך

Neuro-Linguistic Programming) NLP) היא גישה שמתבססת על תהליכים בדמיון. לכן, גישה זו קשורה לגישה הקוגניטיבית. גישה זו משמשת כאחת האסטרטגיות בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ובעת הצורך מציעים למטופל הרפיה בדמיון מודרך. באמצעות NLP, ניתן להבין איך בני אדם מארגנים את מחשבותיהם, רגשותיהם ולפיכך גם מייצרים את דפוסי התנהגותם.

תהליך ה - NLP

לפי ה-NLP, לכל אדם יש מפת עולם פנימית וייחודית שבה הוא מסנן, קולט ותופס את המידע. מפת העולם הפנימית נוצרת בגילאים צעירים מאוד, ולכן יש בה טעויות. בשיטת ה -NLP, בודקים באמצעות מדיטציות מתי אדם בחר את המחשבות והרגשות הספציפיים במפת ילדותו – אלה שמקשים עליו את ההתמודדות ביום יום – ומשנים את הבחירות שנעשו בגילאים הצעירים באמצעות הדמיון.
 

איך להתמודד עם חרדה מראיונות עבודה?

בעבודתי עם מטופל שביקש להתמודד עם בעיית חרדה מראיונות עבודה, הוא טען כי בנוסף לחשש שלא יתקבל למקום העבודה הוא חווה תסמינים פיסיולוגיים: דופק לב מואץ, חולשה ברגליים, הזעה בידיים, סחרחורת ורצף דיבור אטי. כחלק מהטיפול, השתמשתי גם בשיטת ה-NLP , שבאמצעותה נחשף המטופל לראיון עבודה.
במהלך הדמיון המודרך, המטופל ראה את עצמו כאדם שמגיע לראיון עם ביטחון עצמי, ללא תסמינים פיסיולוגיים מטרידים ועם תוכנית מסודרת להתנהלות בזמן הראיון. חזרות על תהליך הדמיון המודרך במהלך הטיפול (כולל "שיעורי בית"), אפשרו למטופל להגיע לראיונות במצב של התרגשות בלבד (כמו שחווים רוב בני האדם), ולא במצב של מצוקה.